Zabytki w Londynie

Bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Most ten wybudowano na poczatku lat 90. XIX wieku. Oddano go do użytku w 1894 roku po ośmiu latach budowy. Tower Bridge składa się z dwóch wież i dwóch przęseł. Każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry w ciągu 1 min 30 sekund. Obydwie wieże kryja w sobie mechanizmy, służace do podnoszenia przęseł.

Podobnie jak inne mosty, Tower Bridge służy temu, by pojazdy i piesi mogli przedostać się przez niego na druga stronę rzeki. Wyjatkowe jest to, że podnosi się, by pozwolić wysokim statkom wpłynać do centrum Londynu. Niestety, coraz rzadziej widuje się wysokie statki, toteż most podnosi się zaledwie kilka razy w tygodniu. W pierwszym miesiącu jego funkcjonowania podniesiono go 600 razy.

Styl, w jakim zbudowano wieże jest chyba wspanialszy od stylu jakiegokolwiek innego mostu na świecie. Most wykonany został w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali. Symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie i ruchliwa rzekę - Tamizę.